Szkoła Podstawowa 
im. ppor. Alfreda Sofki 
w Białej
 


" Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia "


Aktualności

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14.10. obchodzimy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej,  o godz. 9.00 odbędzie się uroczysta akademia, w dniu tym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.

 

Trochę historii

 

14 października w naszym kraju jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, który zastąpił świętowany dawniej Dzień Nauczyciela. Jest to rocznica utworzenia w 1773 roku z inicjatywy ówczesnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej.

 

Współcześnie

Na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela, rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej uznano za oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty. W każdej szkole organizowane są uroczyste apele. W tym dniu wszyscy uczniowie powinni zastanowić się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.

 

Na świecie

Dzień Nauczyciela jest świętem nie tylko Polskim. Jest obchodzony w większości krajów świata, różnicą jest tylko data. W Argentynie przypada on 11 września, w Brazylii 15 października, w Chinach 10 września, a na Węgrzech jest to zawsze pierwsza niedziela czerwca. Czasem w poszczególnych państwach podobnie, jak w Polsce data wiąże się z lokalnymi wydarzeniami, jednak nie wszędzie. Przykładem tych drugich jest np. Japonia. W jej kalendarzu najbardziej zbliżonym świętem do polskiego Dnia Edukacji Narodowej jest Dzień Sportu obchodzony w drugi poniedziałek października.

Należy także wiedzieć, że Światowy Dzień Nauczyciela (Word Teacher’s Day) obchodzony jest także pod patronatem UNESCO. Ma to miejsce od 1994 roku a, datą wybrano 5 październik.

 

 

 

żródło strona  www.ithink.pl

 

« powrót