Szkoła Podstawowa 
im. ppor. Alfreda Sofki 
w Białej
 


" Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia "


Aktualności

Pasowanie na pierwszaka!

Pasowanie na pierwszaka!

Listopadowy  dzień zapisał się w sercach i pamięci pierwszoklasistów  w sposób szczególny. W bardzo uroczystej atmosferze odbyło pasowanie na ucznia.

głos zabrał dyrektor szkoły p. Józef Wiedera,  który przywitał przybyłych gości. W ciepłych słowach zwrócił się do uczniów klasy I podkreślając, że uroczystość poprzedzona była kilkutygodniowymi przygotowaniami. Pierwszoklasiści uczyli się piosenek i tekstów, które zaprezentowali podczas występu, kształtowali postawę właściwego zachowania się podczas zajęć lekcyjnych i przerw. Zdobywali wiedzę na temat właściwych relacji ułatwiających integracje rówieśników i funkcjonowanie w szkole. Poznali wszystkich pracowników szkoły i nauczyli się szanować ich pracę.

Następnie zaprezentowała się klasa   podczas  małych egzaminów. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa w szkole, przechodzenia przez pasy.......

Mali aktorzy zachwycili swą postawą pełną zaangażowania. Odważnie bez cienia tremy recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Sprawnie wykonywali wszystkie zadania.

Tym samym potwierdziły gotowość by złożyć uroczyste ślubowanie. W obecności  zaproszonych gości oraz rodziców wygłosili  powtarzając po Dyrektorze następujące słowa :

 

   „Jestem małym Polakiem, uczę się w szkole polskiej.

Przyrzekam uczyć się pilnie.

Będę starał się być dobrym kolegą.

Będę przyjacielem zwierząt i roślin..

Chcę swoja nauką i zachowaniem

sprawiać radość rodzicom, nauczycielom

oraz swojej Ojczyźnie –Polsce.’’

 

„Ślubuję"

            Po złożeniu ślubowania dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia „zaczarowanym ołówkiem” i życzył wszystkim uczniom sukcesów w nauce. Po pasowaniu  prowadzące uczennice z kl. V,  poprosiły  pierwszoklasistów o wypicie "napoju mądrości" (4 łyżki cytryny, 2 łyżki  wody , odrobina chyli). Napój przygotowany przez rodziców wywołał prześmieszne  miny pierwszaków, którzy nie spodziewali się tak straszliwego smaku "eliksiru". Ale to nie  jeszcze nie wszystko. Uczniowie musieli złożyć swój odcisk palca na „Akcie  mianowania" , który został  oficjalnie wręczony p. wychowawczyni klasy  przez p. Dyrektora . Na uroczystości nie zabrakło również pani wychowawczyni  z przedszkola, która  przyniosła    dzieciom  słodką niespodziankę oraz  złożyła najserdeczniejsze  życzenia.   Po  części artystycznej wszyscy zasiedli do nakrytego stołu  przygotowanego przez niezawodne mamy. 

 

W. Andrzejak

 

« powrót